Стресът, преживян във възрастта до 5 години, влияе за цял живот
Снимка: Shutterstock
Връзка между травмите в детството и негативните особености в развитието на главния мозък откриха холандски учени и изводите от тяхното откритие са публикувани в сп. Scientific Reports.
Стресът, преживян във възрастта до 5 години, влияе значително на мозъка както в ранна, така и в по-старша възраст, в която човек започва да развива психически разстройства.
У подрастващите, които са преживели психологически травми до петгодишна възраст, обемът на сивото вещество е по-малък, отколкото у връстниците им, които са избегнали такива травми, обясняват изследователи от Университета Неймеген и според тях това говори за ускорено развитие на главния мозък и неговата преждевременна зрелост, пише medikforum.ru.
„Преживеният от децата стрес може не само да се отрази на развитието на психически разстройства в по-голяма възраст. Той също така влияе значително за формирането и нарастването на мозъка в ранна възраст, въпреки че още не е ясно как точно“, обясняват авторите на изследването, в което са участвали 15 момчета и 22 момичета.
Главният мозък се отличава с пластичност и се видоизменя в процеса на порастването и стареенето. Обемът на сивото вещество в него започва да намалява около 8-годишна възраст. Неговият намален обем в мозъка на децата, които са имали психологически травми, е знак, че техният мозък старее по-бързо, по думите на учените.
Стресът в тийнейджърска възраст, свързан със социални фактори, пък действа точно обратно – може да забави развитието на мозъка. На този фон могат да възникнат прояви на асоциално поведение и психични разстройства.
Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари